Domy drewniane szkieletowe – Jakich technologii i materiałów używa nasza firma…

Nasza firma na każdym etapie budowy surowo przestrzega standardów wykonawczych i technologii rekomendowanych przez normy budownictwa szkieletowego. Wszystkie materiały posiadają certyfikaty zgodne z normami budownictwa obowiązującymi w Unii Europejskiej.

Konstrukcja szkieletowa

Do budowy domów szkieletowych używamy tylko i wyłącznie drewna suszonego komorowo o wilgotności poniżej 17%. Drewno jest heblowane czterostronnie i ma fazowane krawędzie. Drewno konstrukcyjne importujemy głównie ze Szwecji, co nie jest bez znaczenia dla jego jakości i trwałości. Surowszy klimat północy sprawia, że drewno jest twardsze i mocniejsze (mniejsze przyrosty roczne).
Konstrukcja drewniana dzięki obróbce termicznej (komorowe suszenie w temp. powyżej 65 o C ) i heblowaniu jest zabezpieczona przed pleśnią, grzybami oraz insektami drewna. Ponadto poddanie takiemu procesowi technologicznemu zabezpiecza drewno przed ogniem (płomienie "ślizgają" się po gładkiej powierzchni drewna). Wszystkie belki posiadają certyfikat i znak CE).

Ściany

Poszycie ścian wykonuje się z płyt OSB 3 (najczęściej o gr. 12mm) lub MFP. Jeżeli elewacja w domu całorocznym ma być drewniana to nie zaleca się stosowania poszycia z desek bezpośrednio na szkielet. Najpierw wykonujemy poszycie z płyt OSB, które usztywniają konstrukcję szkieletu i dopiero wtedy przybijamy deski elewacyjne.
Na płyty OSB stosuje się wiatroizolację, która poza zatrzymywaniem przenikania zimnego powietrza chroni także przed wilgocią z zewnątrz pozwalając jednocześnie na wydostanie się wilgoci z wnętrza budynku. Wiatroizolacja posiada właściwości przepuszczania pary wodnej w granicach 120 - 160 g/m2/24h, na wiatroizolację nie nadają się folie polietylenowe o małej przepuszczalności pary, jak również nie nadają się do tego folie dachowe o przepuszczalności od 1000 g/m2/24h wzwyż.
Od wewnątrz pomiędzy ścianą wewnętrzną a zewnętrzną układamy wełnę mineralną o grubości co najmniej 150 mm i o współczynniku przenikania ciepła nie wyższym niż λ 0,039W/mK. Następnym krokiem jest zamknięcie ściany płytą kartonowo-gipsową (wcześniej należy przykryć wełną folią). Inne wykończenie ścian wewnętrznych może być indywidualnie ustalone z klientem.
Grubość ściany w domu całorocznym wynosi przeciętnie około 26 cm (15 cm konstrukcja z wełną + 1,2 cm płyta OSB + 10 cm wełna fasadowa zewnętrzna) . Wydawać by się mogło, że to nie wiele w porównaniu do domów murowanych, w których ściany zewnętrzne to około 38 cm (pustak 24 cm + docieplenie styropianem 14 cm). Nic bardziej mylnego! W domach szkieletowych cieńsza ściana nie oznacza gorszej termoizolacji. Nie ważna jest grubość ściany, ale rodzaj i jakość użytych do budowy materiałów. Konstrukcja drewniana jest naturalnym izolatorem i ma o wiele lepsze właściwości izolacyjne niż , porotherm czy pustak z gazobetonu. Dodatkowo przestrzeń między belkami wypełniana jest naturalną wełną mineralną. Ponadto płyta OSB o grubości zaledwie 12mm jest lepszym izolatorem niż cegła o grubości 12 cm!
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby dom drewniany docieplić od zewnątrz twardą wełną fasadową o grubości nawet 20 cm. Wówczas możemy mieć ścianę grubości nawet 36 cm (i to wszystko z naturalnych izolatorów wysokiej jakości).

Podłogi

Podłogę na parterze wykonuje inwestor (wylewka betonowa lub anhydrytowa). Zamiennie można wykonać drewnianą podłogę na legarach. Podłogę na piętrze wykonuje się z płyty OSB o grubości 22 mm lub 25 mm (parametry znajdziemy w projekcie). Stropopodłogi są montowane w sposób zapobiegający skrzypieniu. Dodatkowo strop jest wygłuszony wełną, co daje wysoki komfort domownikom.

Dach

Dach wykonujemy w większości przypadków tradycyjnie w systemie krokwiowo-jętkowym. Takie rozwiązanie zapewnia wyjątkową wytrzymałość. Konstrukcja taka umożliwia kładzenie każdego rodzaju pokrycia dachowego (nawet dachówki ceramicznej i cementowej). Na krokwie mocowana jest płyta OSB , dzięki czemu wzmacniamy i stabilizujemy konstrukcję dachu, czego nie można powiedzieć o zwykłych deskach, które pozostawiają liczne szpary i często zdarzają się dziury po sękach. W niektórych domach z nieużytkowym poddaszem stosuje się system wiązarowy.

[nggallery id="1"]